COVID-19: Aké sú dôvody na celoplošné zatvorenie prevádzok? Nepresvedčivé

Autor: Radovan Kazda | 11.12.2020 o 8:00 | (upravené 11.12.2020 o 8:12) Karma článku: 3,38 | Prečítané:  899x

Opatrenia vlády sú v rozpore s predpokladmi Pandemického plánu SR. Ten poskytuje jasné návody k opatreniam, ktoré majú byť predovšetkým regionálne, nie celoplošné.

V auguste tohto roku schválila Pandemická komisia nový Pandemický plán SR (pdf), o ktorom minister zdravotníctva Marek Krajčí povedal, že plán “nastavil jasné pravidlá fungovania pri COVID-19”.

Tento Pandemický plán SR uvažuje aj o najhoršej, tretej fáze pandémie, v ktorej je vyhlásený núdzový stav a ktorá sa podľa autorov plánu prejavuje niektorými ukazovateľmi. Prejdime si ich podrobnejšie a pokúsme sa ich konfrontovať s realitou najmä prostredníctvom pravidelného súhrnu Aktuálna epidemiologická situácia, ktorý vydáva MZ SR (ÚVZ SR). Najnovší súhrn bol vydaný 4. decembra 2020.

1. ukazovateľ: Ďalšie zhoršenie epidemiologickej situácie. Ďalší nárast počtu zistených infikovaných osôb.

Súčasný stav: Počet zistených infikovaných rastie, zatiaľ (našťastie) pomerne pozvoľne.

Medzitýždenný nárast počtu infikovaných je v slovenskom priemere v súčasnosti na úrovni približne 1,25 (t.j. rastie o 25 %). V troch krajoch klesá.

Pozitivita testov je pomerne stabilizovaná a ak zahrnieme aj včerajší silný deň, tak mierne rastie.

2. ukazovateľ: Naplnenosť lôžkového fondu infekčných kliník a oddelení je viac ako 75 %. 

Súčasný stav: Naplnenosť lôžkového fondu infekčných kliník a oddelení je podľa MZ SR dlhodobo stabilizovaná a trvalo hlboko pod limitnou hranicou pandemického plánu, ktorá je 75%. Obsadenosť lôžok s kyslíkom je v súčasnosti približne 55%, lôžok JIS3+OAIM rovnako 55%.

3. ukazovateľ: Začína úbytok zdravotníckeho personálu z dôvodov jeho infikovania chorými.

Súčasný stav: Autorom nezistený.

4. ukazovateľ: Vznikajú ohniská nákazy, ktoré príslušné okresné úrady na návrh RÚVZ uzatvárajú do karantény.

Súčasný stav: Ohniská nákazy vznikajú v pandémii nepretržite a neustále sa menia. Napríklad analytici z Dáta bez pátosu (správa zo včera) odporúčajú okamžite obmedziť mobilitu u 1,5 milióna obyvateľov v okresoch, kde sú ohniská nákazy. Nie na celom území Slovenska.

Napokon aj samotný Pandemický plán SR presne na takýto postup priamo nabáda, keďže predpokladá, že príslušné okresné úrady budú v najhoršej tretej fáze pandémie na návrh regionálnych úradov verejného zdravotníctva uzatvárať tieto ohniská (okresy) do karantény.

Semafor pre jednotlivé ohniská nákazy a nie pre celoplošné karantény odporúča aj plán strany SaS.

Záver

Slovensko v súčasnosti dosahuje proporčne približne len polovicu z počtu prípadov, ktoré viedli českú vládu k rozhodnutiu uzatvoriť celoplošne gastro prevádzky (s výnimkou podávania jedla cez okno) a približne tretinu, kedy česká vláda rozhodla o zatvorení obchodov.

Pre rôzny prístup vlád sa ponúka viacero vysvetlení: napríklad odlišná kapacita lôžok, iná miera závažnosti ochorení, vyššie spomenutý úbytok zdravotníckeho personálu alebo iný stupeň zodpovednosti, či naopak ľahkovážnosti konkrétnych vlád.

Cieľom Pandemického plánu SR nie je zachrániť všetky ľudské životy, ani zastaviť pandémiu, lebo jeho autori vedia, že to nie je možné. Jeho zámerom je v druhej fáze pandémie spomaliť prenos ochorenia a znížiť záťaž zdravotníctva, v tretej spomaliť prenos a zabrániť kolapsu zdravotníctva.

Má tak robiť predovšetkým opatreniami pri lokálnych ohniskách nákazy.

Obávam sa, že po ďalšom celoplošnom zatvorení predajní a gastro prevádzok bude pre vládu hľadanie spôsobu, akým zachrániť krachujúcu veľkú časť z nich, rovnako ťažké, ako je hľadanie dôvodov, prečo ich k tomu doviedla.

Radovan Kazda
Autor je poslanec NR SR za SaS

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

O covide a Smere

Ak by sa voľby konali dnes, podľa prieskumov nás čaká veľmi nebezpečná druhá vlna.

Výzvy realitného trhu

Lacno a nevkusne. Po rokoch úpadku hľadáme, v čom sme vynikali

Vracajú sa architektonické súťaže.


Už ste čítali?