reklama

COVID-19: Aké sú dôvody na celoplošné zatvorenie prevádzok? Nepresvedčivé

Opatrenia vlády sú v rozpore s predpokladmi Pandemického plánu SR. Ten poskytuje jasné návody k opatreniam, ktoré majú byť predovšetkým regionálne, nie celoplošné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Vypnutie gastro prevádzok.
Vypnutie gastro prevádzok. (zdroj: Foto: Autor)

V auguste tohto roku schválila Pandemická komisia nový Pandemický plán SR (pdf), o ktorom minister zdravotníctva Marek Krajčí povedal, že plán “nastavil jasné pravidlá fungovania pri COVID-19”.

Tento Pandemický plán SR uvažuje aj o najhoršej, tretej fáze pandémie, v ktorej je vyhlásený núdzový stav a ktorá sa podľa autorov plánu prejavuje niektorými ukazovateľmi. Prejdime si ich podrobnejšie a pokúsme sa ich konfrontovať s realitou najmä prostredníctvom pravidelného súhrnu Aktuálna epidemiologická situácia, ktorý vydáva MZ SR (ÚVZ SR). Najnovší súhrn bol vydaný 4. decembra 2020.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. ukazovateľ: Ďalšie zhoršenie epidemiologickej situácie. Ďalší nárast počtu zistených infikovaných osôb.

Súčasný stav: Počet zistených infikovaných rastie, zatiaľ (našťastie) pomerne pozvoľne.

Obrázok blogu
(zdroj: Zdroj: Aktuálna epidemiologická situácia, 4.12.2020, MZ SR; šípka: RK)

Medzitýždenný nárast počtu infikovaných je v slovenskom priemere v súčasnosti na úrovni približne 1,25 (t.j. rastie o 25 %). V troch krajoch klesá.

Obrázok blogu
(zdroj: Zdroj: Aktuálna epidemiologická situácia, 4.12.2020, MZ SR)

Pozitivita testov je pomerne stabilizovaná a ak zahrnieme aj včerajší silný deň, tak mierne rastie.

Obrázok blogu
(zdroj: Zdroj: Aktuálna epidemiologická situácia, 4.12.2020, MZ SR; šípka: RK)

2. ukazovateľ: Naplnenosť lôžkového fondu infekčných kliník a oddelení je viac ako 75 %. 

Súčasný stav: Naplnenosť lôžkového fondu infekčných kliník a oddelení je podľa MZ SR dlhodobo stabilizovaná a trvalo hlboko pod limitnou hranicou pandemického plánu, ktorá je 75%. Obsadenosť lôžok s kyslíkom je v súčasnosti približne 55%, lôžok JIS3+OAIM rovnako 55%.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Zdroj: Aktuálna epidemiologická situácia, 4.12.2020, MZ SR)

3. ukazovateľ: Začína úbytok zdravotníckeho personálu z dôvodov jeho infikovania chorými.

Súčasný stav: Autorom nezistený.

4. ukazovateľ: Vznikajú ohniská nákazy, ktoré príslušné okresné úrady na návrh RÚVZ uzatvárajú do karantény.

Súčasný stav: Ohniská nákazy vznikajú v pandémii nepretržite a neustále sa menia. Napríklad analytici z Dáta bez pátosu (správa zo včera) odporúčajú okamžite obmedziť mobilitu u 1,5 milióna obyvateľov v okresoch, kde sú ohniská nákazy. Nie na celom území Slovenska.

Napokon aj samotný Pandemický plán SR presne na takýto postup priamo nabáda, keďže predpokladá, že príslušné okresné úrady budú v najhoršej tretej fáze pandémie na návrh regionálnych úradov verejného zdravotníctva uzatvárať tieto ohniská (okresy) do karantény.

Semafor pre jednotlivé ohniská nákazy a nie pre celoplošné karantény odporúča aj plán strany SaS.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Záver

Slovensko v súčasnosti dosahuje proporčne približne len polovicu z počtu prípadov, ktoré viedli českú vládu k rozhodnutiu uzatvoriť celoplošne gastro prevádzky (s výnimkou podávania jedla cez okno) a približne tretinu, kedy česká vláda rozhodla o zatvorení obchodov.

Pre rôzny prístup vlád sa ponúka viacero vysvetlení: napríklad odlišná kapacita lôžok, iná miera závažnosti ochorení, vyššie spomenutý úbytok zdravotníckeho personálu alebo iný stupeň zodpovednosti, či naopak ľahkovážnosti konkrétnych vlád.

Cieľom Pandemického plánu SR nie je zachrániť všetky ľudské životy, ani zastaviť pandémiu, lebo jeho autori vedia, že to nie je možné. Jeho zámerom je v druhej fáze pandémie spomaliť prenos ochorenia a znížiť záťaž zdravotníctva, v tretej spomaliť prenos a zabrániť kolapsu zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Má tak robiť predovšetkým opatreniami pri lokálnych ohniskách nákazy.

Obávam sa, že po ďalšom celoplošnom zatvorení predajní a gastro prevádzok bude pre vládu hľadanie spôsobu, akým zachrániť krachujúcu veľkú časť z nich, rovnako ťažké, ako je hľadanie dôvodov, prečo ich k tomu doviedla.

Radovan Kazda
Autor je poslanec NR SR za SaS

Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Autor)
Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  122
  •  | 
  • Páči sa:  705x

Profesijne sa venujem najmä environmentálnej politike. V minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. V rokoch 2020-2022 som bol poslancom NR SR za SaS. Som podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany a budem kandidovať vo voľbách v septembri tohto roku za SaS, číslo 20. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu