reklama

Ako vláda pomohla ochrániť desaťtisíce ľudí pred ochorením na COVID-19

Viaceré štúdie podporujú tvrdenie, že ROR, teda povinnosť nosiť rúško, dodržiavať odstup a dezinfikovať ruky výrazne znižuje riziko nákazy vírusovým ochorením.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Odber vzoriek pre PCR testy v Bratislave
Odber vzoriek pre PCR testy v Bratislave (zdroj: Radovan Kazda)

Ak je účinnosť týchto opatrení taká vysoká, ako naznačujú niektoré zdroje, potom môžeme konštatovať, že zo všetkých opatrení, ktorými mohla slovenská vláda pomôcť ochrániť ľudí pred predčasným úmrtím, ochorením a tiež pred kolapsom zdravotníctva, sa tie najúčinnejšie opatrenia vláde už podarilo zaviesť.

V tom prípade vláda najväčšiu časť svojich úloh v boji proti COVID-19 už splnila.

Urobila to najlacnejšími a najjednoduchšími opatreniami, ktoré nijako zásadne nezasahujú do slobôd človeka. ROR. Teda povinnosťou nosiť rúško, dodržiavať sociálny odstup a dezinfikovať si v prevádzkach ruky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky ďalšie opatrenia sú podstatne neefektívnejšie v pomere k zabráneniu predčasným úmrtiam, výrazne viac zasahujú do slobôd človeka a prispievajú aj k nárastu predčasných úmrtí práve v dôsledku týchto opatrení. Ide napríklad o zákaz zhromažďovania, využívania služieb, obmedzenia prevádzok, či pohybu cez hranice.

O dôležitosti, či zbytočnosti ďalších nadstavbových opatrení vlády, vrátane aktuálneho celoplošného testovania, preto veďme racionálnu diskusiu, no s vedomím, že čím je vládne opatrenie prísnejšie a nákladnejšie, tým je negatívnejšia aj jeho externalita, napríklad vo forme vplyvu na ľudí, ktorí čakajú na operáciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak ako vo všetkom.

Niekoľko argumentov

Pre náročnejšieho čitateľa je tu niekoľko informácií podporujúcich tvrdenie z prvého odseku.

1. Zaujímavá štúdia o vplyve R-O-R na zníženie rizika ochorenia na COVID-19 z Thajska:

  • Výskumníci zistili, že neustále nosenie rúšok počas kontaktu bolo nezávisle spojené so 77 % nižším rizikom infekcie v porovnaní s tým, keď títo jednotlivci rúško nenosili. Avšak pre iba občasné nosenie rúšok to neplatilo.

  • Dodržiavanie vzdialenosti najmenej 1 m od pacienta znížilo riziko infekcie o 85 %, zatiaľ čo obmedzenie blízkeho kontaktu s nakazeným na menej ako 15 minút znížilo riziko infekcie o 76 % v porovnaní s kontaktom, ktorý trval viac ako 15 minút.

  • Časté umývanie rúk tiež znížilo riziko infekcie o 66 %.

2. Umývanie rúk

Autori tejto štúdie modelovali koreláciu medzi zavedením kultúry častého umývania rúk a mierou vypuknutia pandémie v týchto krajinách. Korelácia bola pozitívna.

Iná štúdia, ktorá vznikla ešte pred vypuknutím pandémie, naznačuje, že keby si 60 % cestujúcich na letiskách umývalo ruky, tak by šírenie globálnych ochorení mohlo klesnúť o 70 %.

3. Rúška v USA

Odhady v tejto štúdii naznačujú, že v dôsledku zavedenia povinnosti nosiť rúška na verejnosti sa do 22. mája 2020 podarilo v USA zabrániť viac ako 200 000 prípadom ochorenia COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Sociálny odstup

Ďalšia štúdia hovorí o tom, že vládne politiky v oblasti sociálneho odstupu v 46 krajinách zabránili len za obdobie dvoch týždňov viac ako 1,5 miliónu nových prípadov. Išlo o 65 % zníženie počtu infikovaných.

5. Dva prípady

Ešte dva príklady z médií.

Muž letel z Číny do Toronta, následne bol pozitívne testovaný. Mal však celý čas rúško a nikto z 25 cestujúcich, ktorí sedeli pri ňom, nebol nakazený ().

Dve nakazené kaderníčky, ktoré boli v úzkom kontakte so 140 klientmi. Všetci však nosili rúška a nikto nebol nakazený.

Noste rúška, no nie hocijaké

Nuž, a napokon: nie každé rúško zachytáva aerosoly rovnako. Výrazne lepšie výsledky majú rúška kombinované z dvoch materiálov. Bavlna, ktorá je najbežnejšie používaným materiálom pre textilné rúška, má lepšiu výkonnosť pri vyšších hustotách tkania, teda väčšieho počtu vlákien.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nosiť rúško sa zjavne oplatí.

Radovan Kazda
Autor je poslanec NR SR za SaS

Spolupráca na podkladoch: Diana Motúzová

Plošné testovanie na COVID-19, 31.10.2020
Plošné testovanie na COVID-19, 31.10.2020 (zdroj: Radovan Kazda)
Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  122
  •  | 
  • Páči sa:  705x

Profesijne sa venujem najmä environmentálnej politike. V minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. V rokoch 2020-2022 som bol poslancom NR SR za SaS. Som podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany a budem kandidovať vo voľbách v septembri tohto roku za SaS, číslo 20. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu