reklama

Je populácia včiel ohrozená? Odlišujme mýty od faktov

Včely sú veľmi dôležitým opeľovačom mnohých rastlín. Ich populáciu síce ohrozuje viacero faktorov vrátane zmeny klímy, no celkovo sa im pomerne darí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Depositphotos)

Premnoženie včelstiev môže na životné prostredie vplývať aj negatívne. Napríklad podľa štúdie publikovanej v Nature.com má ich vysoká hustota v prírodných oblastiach zrejme oveľa závažnejšie a trvalejšie negatívne vplyvy na biodiverzitu, než sa pôvodne predpokladalo.

Ľuďmi riadené/manažované včelstvá tiež poškodzujú populáciu divokých včiel a prenášajú patogény.

Mnoho ľudí sa napriek tomu domnieva, že včely sú na pokraji vyhynutia. Bezpochyby k tomu prispievajú aj aktivity rôznych osobností, ktoré propagujú osádzanie úľov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viaceré správy a štatistiky však poukazujú na to, že globálna populácia včiel v skutočnosti mierne rastie. Ak dôjde k nejakému poklesu, je to zväčša len na lokálnej úrovni.

Včelár zo stredného Slovenska
Včelár zo stredného Slovenska (zdroj: Foto: Radovan Kazda)

Vo svete je včiel dostatok

V globálnom prieskume z roku 2018 organizácia FAO zisťovala, ako jednotlivé krajiny hodnotia trendy vo vývoji populácie včiel. Celkovo bolo prijatých 256 reakcií zo 104 rôznych krajín.

Respondenti (vlády, farmári, vedci) boli požiadaní, aby opísali populačný vývoj včiel vo svojich krajinách. Účastníci prieskumu z 58 % krajín uviedli, že ich populácia včiel je stabilná alebo rastie, pričom respondenti z 38 % krajín označili svoju populáciu včiel ako rastúcu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa FAO sa kolónie včiel na celom svete od 60. rokov do roku 2010 zvýšili o viac ako 65 percent. 

Svetová populácia včiel
Svetová populácia včiel (zdroj: FAO)

Najlepšie zdokumentované sú USA

Podľa Národnej poľnohospodárskej štatistickej služby amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA) sa počet včelstiev v USA medzi rokmi 2006 a 2018 zvýšil o 17 %. Práve Spojené štáty zverejňujú asi najpodrobnejšie štatistiky.

Existuje asi 20-tisíc druhov včiel a v USA je len osem druhov včiel, ktoré sa nachádzajú na zozname ohrozených druhov. Včely medonosné na zozname nie sú.

Renomovaný poľnohospodársky portál AGDAILY poukázal na to, že populácia včiel v USA dosahuje historické rekordy. Od roku 2006 počet kolónií včiel narástol z 2,4 milióna na 2,7 milióna v roku 2014.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Údaje USDA takisto poukazujú na všeobecne stabilný vývoj vo včelstvách. V roku 2017 mali Spojené štáty 2,88 milióna kolónií, čo je síce o 12 % menej ako v rekordnom roku 2012 s počtom 3,28 milióna kolónií, ale o 500-tisíc kolónií viac ako v roku 2002.

Zaujímavé sú aj dlhodobé trendy. Zatiaľ čo v roku 1969 ich počet dosahoval 1,42 milióna, v roku 2018 to bol už viac ako dvojnásobok.

Mierne poklesy a kolísania boli zapríčinené fenoménom takzvaného syndrómu kolapsu včelstiev (Colony collapse disorder – CCD). Ten v USA trval asi tri až päť rokov, bol náhly a počas neho väčšina robotníc záhadne vymizla. Objavuje sa však aj v iných krajinách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Populácie včiel sa môžu z roka na rok meniť, najmä v dôsledku kombinácie faktorov, ktoré majú vplyv na zdravie kolónií. Ak sú populácie kolónií v danej oblasti v tomto roku o niečo nižšie ako v predchádzajúcom roku, nemusí to nevyhnutne znamenať, že populácia vymiera.

Signály z Česka

S podobnými závermi prišla aj česká odborníčka Alena Bruce Krejčí, ktorá pre Denník N uviedla, že v skutočnosti počet včelstiev na svete mierne rastie. Hoci sú straty veľké, včelári sú aktívni a nahrádzajú ich. Aj keď zahynie 20 % včiel, o rok sú včelári zase tam, kde boli.

Zdôrazňuje, že väčšie umieranie včiel je zväčša len lokálne. Tieto straty spôsobujú napríklad vírusy, ktoré prenáša roztoč Varroa. Ten včelám škodí ako parazit, ale zároveň prenáša choroby. Uhynutia prichádzajú vo vlnách a nevie sa prečo.

O populáciu včiel sa netreba báť
O populáciu včiel sa netreba báť (zdroj: Foto: Radovan Kazda)

Čo robiť?

Jednou z možností, ako ochrániť včely pred negatívnymi vplyvmi, je obmedzenie postrekov na báze glyfosátov. Aj v tomto prípade však platí, že prv, než sa rozhodneme pre nejaký zákaz, či reguláciu trhu, treba dvakrát merať. Ani v prípade vplyvu glyfosátov na včely to vôbec nie je také jednoznačné.

S populáciou včiel to zjavne nie je také zlé, ako sa zdá.

Nepodliehajme márnivej túžbe dosiahnuť zákazmi dokonalý svet, lebo tým často docielime presný opak.

Autor: Radovan Kazda
Spolupráca na podkladoch: Diana Motúzová

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  122
  •  | 
  • Páči sa:  705x

Profesijne sa venujem najmä environmentálnej politike. V minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. V rokoch 2020-2022 som bol poslancom NR SR za SaS. Som podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany a budem kandidovať vo voľbách v septembri tohto roku za SaS, číslo 20. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu