Ako sa Európska komisia chváli tým, čo pokazila

Autor: Radovan Kazda | 3.2.2014 o 8:06 | (upravené 3.2.2014 o 8:11) Karma článku: 9,08 | Prečítané:  850x

Európska únia má vážny energetický problém a jej úradnci to dokonca aj sami priznávajú. „Pri porovnaní s medzinárodnými partnermi vystupujú do popredia čoraz väčšie cenové rozdiely, a to najmä pri porovnaní cien plynu v USA. Hrozí tak zhoršenie konkurencieschopnosti Európy predovšetkým v energeticky náročných priemyselných odvetviach,“ konštatuje Európska komisia v najnovšom z nekonečného počtu plánovacích dokumentov, ktorý zverejnila minulý mesiac.

Cena energií je v porovnaní s konkurenčnými ekonomikami už tak vysoká, že ohrozuje ekonomickú výkonnosť štátov združených v Únii. Komisia priznáva, že je to najmä v dôsledku vysokých daní a odvodov, ale aj vyšších nákladov na energetické sústavy – teda presne toho, čo sama svojou regulačnou politikou spôsobila.

A ako na svoje zistenie Komisia reaguje? Navrhuje opäť sprísniť limity pre produkciu skleníkových plynov a uvaliť na spotrebiteľov energií ďalšie náklady, ktorými budú kryť zvyšovanie výroby energie z drahých obnoviteľných zdrojov. Plánuje teda ešte viac zhoršiť to, čo už predtým spôsobila a pred čím sama seba vystríha.

Aby však bolo jasné, ako sa verejnosti predáva návrh na zdražovanie energií, ktoré zaplatia spotrebitelia energií ich „nízkouhlíkovým“ výrobcom, tu je ukážka toho, aká zmes prázdnych pojmov sa vojde do oficiálnych tlačových správ EK:

  • 20. januára (Akčný plán rozvoja európskeho odvetvia oceánskej energetiky využívajúceho obnoviteľné zdroje): nový akčný plán, uľahčenie, ďalšieho rozvoja, obnoviteľné zdroje, vybudovať kapacity, podporiť spoluprácu, napomáhať rozvoju, modrá energia, k úplnej industrializácii, prispelo, základné piliere stratégie modrého rastu, generovať pracovné miesta, pomôžeme plne sa rozvinúť, naplniť potenciál, uľahčuje integráciu, na ceste k, zvýšenie energetickej bezpečnosti, vyvažovanie výstupov, vytvárať nové vysokokvalitné pracovné miesta, treba čeliť, potreba intenzívnejšieho výskumu, podporuje iniciatívy, združí existujúce poznatky, vytvárať synergie, kreatívne riešenia.

  • 22. januára (Ciele v oblasti klímy a energetiky do roku 2030 pre konkurencieschopné, bezpečné a nízkouhlíkové hospodárstvo EÚ): bezpečné a nízkouhlíkové hospodárstvo, záväzný cieľ, obnovené ambície politík, nový systém riadenia, súbor nových ukazovateľov, zabezpečí istotu, koordinovaný prístup, povedie k rozvoju, podporovať prechod, zabezpečí dostupnú, zníži našu závislosť, vytvorí nové príležitosti, zlepšenie stability, zabezpečením politík, budovať hospodárstvo, zlepšenej účinnosti, domácej čistej energie, ambiciózny cieľ, najefektívnejší míľnik, podnecuje vznik, zelené pracovné miesta, bezpečný a udržateľný.

Ak si niekto myslel, že Európska komisia si raz konečne prizná, že jej pozícia slona v porceláne nie je to najlepšie pre blahobyt občanov, tak je na omyle. Namiesto sypania popola na hlavu sa úradníci Komisie ukájajú nad vlastnou dôležitosťou, zhlukom slov, ktorým nerozumie nikto.

Ich slovník, plný pejoratív, kadencie nesúvisiacich prívlastkov, klamstiev, zavádzaní a pyšných vyhlásení o tom, že ich konanie vyrieši nejaký problém, je ako vystrihnutý z komunistických agitiek z 50. rokov. Hodnota týchto slov už dávno dorazila na dno.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?