reklama

Extrémna pravica je extrémna ľavica

Ak niečo dokáže dostať ľavicových ideológov naozaj do vývrtky, tak je to konštatovanie, že extrémna pravica sa ňou nazýva neoprávnene, pretože je ľavicová. Pre ich ekonomický program to však naozaj platí, ako si všimol aj Michael C. Moynihan na blogu žurnálu Reason.com. Poukazuje na príklady európskych extrémnych nacionalistických strán ako NPD v Nemecku, Dánskej Ľudovej strany a Sverigedemokraterna vo Švédsku, ktoré vedno prejavujú hlboký odpor voči kapitalizmu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Pripomeňme len, že na Slovensku uskutočnila pred štyrmi rokmi Nadácia F. A. Hayeka zaujímavú analýzu ekonomických programov politických strán "Politický supermarket", v ktorom najľavicovejšie programy (teda programy štátnych zásahov do ekonomiky) presadzovali v poradí KSS, SNS a Smer-SD - teda opäť obdivuhodná spriaznenosť tzv. "pravice" s etatistami. Zdá sa, že ani v histórii to nebolo inak.

Historik Richard Pipes sa v knihe "Vlastnictví a svoboda" venuje i povahe zásahov Mussoliniho a Hitlera do ekonomiky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyvlastňovanie Židov nebol v Nemecku jediný brutálny zásah do vlastníckych práv, opatrenia voči konkurencii a mobilite práce, zavedenie povinných kartelov a cenovej regulácie patrili k štandardu zásahov vlády v nacistickom Nemecku.

Prečo tá priľnavosť extrémistov ku silným štátnymi zásahom do slobodného trhu?

Podľa ľavicových vierozvestov je tou príčinou ich neochvejné presvedčenie, že tým vyrovnajú rozdiely medzi príjmami chudobných a bohatých. Iste, ide o ušľachtilý cieľ, ale viac ako myšlienky vyprodukované na pohovkách ľavicových ideológov by nás mali zaujímať ich praktické dôsledky, ktoré o skutočných motiváciách môžu povedať oveľa viac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prvým dôsledkom vládnych zásahov je nárast korupcie, súvisiaci s vyššou mierou obstarávania. Vo vyspelých krajinách (na rozdiel od nás) už pochopili, že korupcia je vysokým rizikom pre úspech v ďalších voľbách, preto si na štátne obstarávania a predaje dávajú vlády väčší pozor; ich pozornosť sa preto presunula na tzv. rent-seeking zásahy, teda dobývanie renty cez povinné nákupy a prerozdeľovania.

Toto obohacovanie sa totiž deje s plným súhlasom verejnosti: stačí ľudí presvedčiť, že potrebujeme bojovať proti skleníkovým plynom, spaľovaniu odpadov, alebo podporiť poľnohospodárov, alebo potešiť ľud poukazom na dovolenku vo svojej krajine. Kto by povedal nie? Výsledkom týchto aktivít je to, že "príjmové nožnice" sa nezatvárajú, ale naopak roztvárajú. Ľavica zvyšuje rozdiely medzi ľuďmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A čo sa týka vzťahu ľavice k osobnej slobode: odhoďme na chvíľu škrupule a položme si otázku, či je morálny rozdiel medzi potláčaním práv ľudí podľa národností a rasy a potláčaním práv ľudí podľa spoločenských vrstiev naozaj tak priepastný.

Nie je progresívne zdaňovanie otvoreným prejavom nenávisti voči strednej vrstve? Nie je dobývanie renty priamym útokom na najnižšiu príjmovú vrstvu? Neprodukuje každá vnútená rovnosť len ďalšiu, ešte väčšiu nerovnosť?

Zdá sa, že dobro neleží na Gaussovej krivke, ale je to čisto exponenciálna funkcia.

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  122
  •  | 
  • Páči sa:  705x

Profesijne sa venujem najmä environmentálnej politike. V minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. V rokoch 2020-2022 som bol poslancom NR SR za SaS. Som podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany a budem kandidovať vo voľbách v septembri tohto roku za SaS, číslo 20. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu