Tichá a Kôprová dolina – zlyhal Trnka, zlyhal VLK, zlyháva štát

Autor: Radovan Kazda | 29.1.2009 o 10:49 | Karma článku: 9,17 | Prečítané:  2961x

Ústavný súd vydal nález o tom, že Generálna prokuratúra porušila základné právo Lesoochranárskeho združenia VLK na ochranu práva na inom orgáne SR. Na tom by nebolo nič pikantné, keby sa VLKom v reakcii na prehru nedostalo obzvlášť veľkej pozornosti od samotného generálneho prokurátora. Ten vzápätí odpálil číslo hodné profesionála v šapitó. Preto prv, než sa dostaneme ku angažovanosti Lukáčovcov v spore o „Tichovku a Kôprovku“, posadajme si spolu vôkol krbu a vychutnajme si slová Majstra Dobroslava.

Pre jednoduchšiu orientáciu v texte vyznačujem boldom pasáže, v ktorých sa zdá byť nad akúkoľvek pochybnosť jasné, že sa generálny prokurátor snaží vyprovokovať policajného prezidenta Packu na súboj v neprofesionalite a v zneuctení postu, ktorý zastáva. Znevažovaním oponenta. Prezentovaním subjektívnych názorov z pozície, ktorej to vôbec neprináleží. Generalizovaním na základe jednej (vlastnej) skúsenosti. A ničím neskrývanou predpojatosťou voči jednému účastníkovi sporu. (link)

My sme zrejme podľa nálezu Ústavného súdu porušili procesné oprávnenia občianskeho združenia lesoochranárskeho VLK... zelení, alebo už neviem ako to nazveme. My sme presvedčení, že sme nič neporušili. Ja som presvedčený, že nie lesníci sú najväčší škodcovia našej prírody, a keď si zoberiete dátumovanie, kedy došlo k udalosti, kedy si zoberiete kedy tam mala byť ťažba a kedy nie, kedy bolo povedané, že lykožrút nám Tatry nezožerie, a keď sa dneska prejdete Kôprovou a Tichou dolinou tak ako som to spravil ja pred dvomi mesiacmi, musíte sami uznať, že tá Kôprová a Tichá dolina sú už do tla zožraté.

Samozrejme, nemôžem stíhať Lesoochranárske združenie VLK. Ja len môžem potom povedať na základe odborných analýz, že bohužiaľ, lesoochranári sa mýlili a setsakramentsky. Ja už to môžem povedať dnes, keď sú tu fotografie spred štyroch rokov, letecké snímky, a zoberte si ich dnes, uvidíte sami, čo je zožraté a čo nie.

Možno, že by spravili lepšie, keby si zobrali tie mucholapky a osobne tam išli búchať tie lykožrúty po hlavách.“

Toľko k Trnkovmu heroickému výkonu. A čo k samotnému sporu? Generálny prokurátor si zjavne nebol schopný prečítať ani jednu vetu z argumentácie LZ VLK: tí sa totiž usilujú o to, aby štát vo verejnom záujme ponechal Tichú a Kôprovú dolinu na samovývoj, teda i na prípadné zničenie lesa lykožrútmi (a následnú regeneráciu lesa bez zásahu človeka). Žiaľ, celý spor o úlohe vlády v ochrane prírody v Tichej a Kôprovej sa prakticky hneď po jeho vzniku zmenil na kolosálnu frašku, na ktorej si urobili kariéru desiatky riaditeľov zemegule, okamžite pripravených vytrúsiť na kameru semä svojho názoru na to, či je liečba lykožrútom dobrá alebo nie.

Podstata sporu tak bola od prvopočiatku zmietnutá zo stola a veľmi aktívne k tomu prispeli i aktivisti z LZ VLK svojimi protestmi. Riešením problémov s ochranou prírody v Tatrách totiž nie je presadenie názoru LZ VLK na lykožrútov, ale presne naopak: vyjasnenie vlastníckych práv na území Vysokých Tatier a určenie jasných kompetencií, právomocí a spôsobu financovania zodpovedného orgánu ochrany prírody.

Kvalitné národné parky vo svete dnes fungujú vo forme silnej organizácie s vyváženými právomocami na poli vlastníctva (t.j. právomocami kupovania environmentálne hodnotných súkromných pozemkov, výmeny vzácnych pozemkov za menej vzácne, prenájmu nehnuteľností, príjmu zo vstupného do parkov atď.), ale i na poli vedeckých prístupov k ochrane prírody (teda i k tomu, či bude alebo nebude použitá „lykožrútová samoliečba“).

Aká je však slovenská realita? Na území si konkurujú dve štátom založené organizácie – Štátna ochrana prírody (ŠOP SR) a Štátne lesy TANAPu s úplne odlišne určenými úlohami. ŠOP SR je predražený podnik s úbohými kompetenciami, s neštátnymi vlastníkmi pozemkov prakticky nemá kto dôvod rokovať, politici považujú Tatry za dôležitý front, ktorý sa nesmie rozpustiť, a do vzniknutého ohňa prilievajú svoj olej aktivisti, ktorí sa tvária, že oni sú legitímnou silou pre rozhodovanie o osude Vysokých Tatier. Žiaľ, týmto nezmyselným konaním si „Vlci“ narobili veľmi veľa nepriateľov v tej časti spoločnosti, ktorá si ctí súkromné vlastníctvo a oceňuje aj ich súkromnú prírodnú rezerváciu – teda napríklad medzi neštátnymi vlastníkmi lesov, ku ktorým by mali mať inak prirodzene blízko.

Ak by sme si už konečne raz nechali poradiť, tak sústredíme všetko úsilie na vytvorenie funkčného orgánu ochrany prírody v SR, s vyjasnenými právami, kompetenciami a financovaním. To však nie je možné u nás dosiahnuť, lebo v praxi by to znamenalo, že o spôsobe ochrany prírody vo Vysokých Tatrách by už nerozhodovala „občiansko-združenistická“ spoločnosť, ani skorumpovaní politici, ale odborníci s prihliadnutím na reálne ekonomické možnosti.

Kto by však dnes demonštroval za dobrú vec?


kazda.blogspot.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?