Návrh SDKÚ k povoľovaniu skládok

Autor: Radovan Kazda | 22.10.2008 o 0:40 | (upravené 3.6.2012 o 3:33) Karma článku: 3,90 | Prečítané:  2491x

Snahu SDKÚ o zlepšenie vymáhateľnosti práv občanov pri výstavbe nových skládok je potrebné bezpochyby oceniť. Ich návrh novely stavebného zákona má však viaceré riziká a celkovú situáciu môže ešte zhoršiť. Poďme však po poriadku.

Pezinská skládka a návrh SDKÚ

Ku cti SDKÚ slúži, že na rozdiel od súčasnej vlády promptne zareagovala na vysoké podozrenia z korupcie a klientelizmu v procese pezinskej skládky a navrhla riešenie (link). Problém je v tom, že toto riešenie proces povoľovania skládok zrejme ešte zhorší. Návrh novely stavebného zákona (link) totiž rozdáva nové legálne oprávnenia ďalším orgánom, ktoré nemajú takmer žiadnu vlastnícku a inú legitimitu k tomu, aby boli účastníkmi rozhodovania.

Podľa návrhu SDKÚ bude podnikateľ musieť viesť ďalšie vyjednávania o získaní niekoľkých ďalších oprávnení:

I. súhlasného stanoviska obce, v katastrálnom území ktorej má byť umiestnená stavba umiestnená;

II. súhlasného stanoviska obcí bezprostredne katastrálne susediacich;

III. súhlasného stanoviska príslušného samosprávneho kraja.

Výsledok opatrenia

Aký môžeme očakávať výsledok opatrenia? Ak nás nekonečná praktická skúsenosť vedie k zisteniu, že korupcia je bežnou formou "kupovania oprávnení" (síce nepoctivého, ale motivovaného snahou podnikateľa o znižovanie transakčných nákladov), potom to znamená, že podnikateľ sa bude snažiť podobným spôsobom získať i ostatné oprávnenia, ktoré navrhuje zaviesť SDKÚ-DS.

Výsledkom môžu byť tri situácie:

I. Ak sa budú dotyčné zastupiteľstvá riadiť vôľou dotknutých občanov, dôjde k pomerne efektívnej dohode. Korupcia sa zrejme nezníži (aj legitímne rozhodnutie sa totiž dá podmieniť „bonusom“ pre starostu), ale ak by sa k tomu zrušili ostatné oprávnenia, celkové transakčné náklady by poklesli a negatívne externality by sa odstránili. Aká je však pravdepodobnosť, že takto budú rozhodovať aj zastupiteľstvá celkom nezainteresovaných obcí? Prečo by mal starosta obce z opačnej strany chotára pretláčať legitímne riešenie, ak starostom zainteresovanej obce je kandidát "znepriatelenej" strany? A prečo sa oprávnenia majú rozdať opäť len vlastnícky neidentifikovaným orgánom, ktoré majú nízke predpoklady pre efektívne riešenia a silný nábeh na korupciu? Pravdepodobnosť, že návrh bude viesť k tomuto poctivému riešeniu, je veľmi nízka.

II. Ak budú dotyčné zastupiteľstvá korumpovateľné do miery, ktorá udrží zámer podnikateľa v únosných ekonomických číslach, potom sa skládka zrealizuje, ale so zvýšenými transakčnými nákladmi, ktoré zaplatia občania v poplatkoch za odpad. Korupcia sa zvýši, negatívne externality sa neodstránia.

III. Ak budú mať dotyčné zastupiteľstvá prehnané korupčné nároky, skládka sa nezrealizuje. To povedie k enormnému tlaku na zvýšenie nákladov na prevádzku iných skládok, čo sa ešte významnejšie prejaví v cene za likvidáciu odpadov. V konečnom dôsledku sa niekomu tieto oprávnenia získať podarí. Korupcia vzrastie ešte výraznejšie, negatívne externality sa neodstránia.

Rizikom návrhu SDKÚ je, že neodstráni a možno ani nezníži pravdepodobnosť vzniku škôd, ktoré môže skládka spôsobiť okolitým obyvateľom. Taktiež hrozí, že vzrastie riziko korupcie a zvýši sa cena za odpady. Snaha o riešenie akútneho problému zo strany SDKÚ je veľmi sympatická, ale návrh zmeny v tomto znení nedáva veľa predpokladov ani ako dočasné riešenie do času, kým sa podarí zrealizovať komplexnú reformu územného konania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?