Pezinská skládka môže patriť do mesta

Autor: Radovan Kazda | 2.10.2008 o 13:09 | (upravené 8.12.2012 o 20:16) Karma článku: 9,53 | Prečítané:  3298x

Sypem si popol na hlavu za názov predchádzajúceho článku, pri ktorého písaní som (s najlepším vedomím a svedomím) vôbec nepredpokladal, že by mohol byť interpretovaný ako moja podpora výstavby pezinskej skládky v prípade, že hrozí riziko poškodenia zdravia obyvateľov.

Taktiež som nepredpokladal, že by mohol byť vysvetľovaný ako moja podpora pre vlastníka pezinskej skládky, na ktorého sa valia vskutku vysoké podozrenia z korupcie, z klientelizmu a zo snahy o obchádzanie zákonov. Samotný obsah článku – a o tom som pevne presvedčený – totiž obe interpretácie úplne zásadne vylučuje. (link) Veľké množstvo takýchto interpretácií (nielen v diskusii k článku) a podstatných pripomienok ma však viedlo k tomu, aby som zmenil názor. Mea culpa, blog je verejný priestor, nie najlepšie miesto pre akademickú rozpravu. Názov pôvodného článku mal znieť asi takto. To ostatné zostáva (v rámci akademickej rozpravy) v platnosti.

 

Dodatok

Pri tejto príležitosti by som však rád pridal ešte niekoľko mojich stanovísk, ktoré som považoval za tak "zvonka" zjavné a ničím sa neodlišujúce od názoru širokej verejnosti, že sa mi – otvorene priznávam – bridilo zbytočne ich písať a získavať za ne lacnú karmu. Žiaľ, niektorí diskutéri na blogu Sme si potrebujú v každom článku ujasniť, že Slnko svieti a dážď padá. Podcenil som to a kapitulujem.

Takže, som pevne presvedčený, že:

1.) Podnikateľ, ktorý sa rozhodne vstúpiť do stavebného biznisu, v ktorom jeho vlastný syn zohráva významnú úlohu vládneho nástroja kontroly tohto biznisu (vydávaním územného rozhodnutia), predstavuje opovrhnutiahodný príklad nemorálneho správania.

2.) Prednosta úradu, ktorý nemá problém zostávať v pozícii nezávislého decízora voči vlastnému otcovi, je podobným príkladom nemorálneho správania.

3.) Úradník, ktorý za prednostu Krajského stavebného úradu menuje celkom neskúseného ciciaka (link) a ponecháva vo funkcii syna podnikateľa, ktorý podniká v stavebnej oblasti v tom regióne, sa správa nemorálne a mal by okamžite odstúpiť.

4.) Ak existuje aspoň malé podozrenie, že majitelia skládky porušujú normy, ktoré stanovujú pravidlá pre budovanie zdravotne nezávadnej skládky, alebo že iným spôsobom poškodzujú obyvateľov, alebo že sa snažia vyhnúť vyjednávaniu so susedmi, potom treba jednoznačne podporovať občianske aktivity, ktoré sa výstavbe skládky snažia zabrániť.

5.) Prípad výstavby diaľnice v Považskej Bystrici nesie množstvo znakov brutálneho poškodenia vlastníckych práv (možno i zdravia) niektorých jej obyvateľov. Za týchto podmienok by sa diaľnice budovať nemali a treba jednoznačne podporovať občianske aktivity, ktoré sa výstavbe diaľnice cez mesto snažia zabrániť.

6.) Slnko svieti, dážď padá, voda tečie a vietor fúka.

7.) Robert Fico škodí občanom Slovenska.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?