Tatry, park a ekolži

Autor: Radovan Kazda | 21.9.2008 o 1:58 | Karma článku: 9,12 | Prečítané:  2900x

Vraj to bola Slovenská televízia, ktorá spustila lavínu pozornosti na list Medzinárodnej únie pre ochranu prírody (IUCN) adresovaný Ministerstvu životného prostredia. V liste IUCN údajne upozorňuje na riziko prehodnotenia štatútu „národný park“ do nižšej kategórie kvôli tomu, že neboli zohľadnené jej odporúčania po veternej kalamite z roku 2004. Aká bola interpretácia podľa slovenského vzoru? „Vysoké Tatry možno stratia štatút národného parku“ (TASR), „Stav Tatier znepokojuje zahraničie“ (Pravda), „Svet má strach o Tatry“ (Sme). A pravda? Zdá sa, že tá je celkom inde.

Čo je IUCN?

IUCN totiž nie je žiaden zákonodarný, ani kontrolný, ani výkonnou mocou poverený orgán. Je síce dosť vplyvným, ale „len“ medzinárodným združením, environmentálnou sieťou, ktorá združuje viac ako tisíc vládnych a mimovládnych organizácií, z ktorých približne desatinu tvoria vládne agentúry. Slovenskými členmi IUCN sú štyri organizácie: známy Inštitút aplikovanej ekológie DAPHNE, Slovenská ekologická spoločnosť pôsobiaca pri SAV, ďalej úplne neznáme Združenie národných parkov a chránených území Slovenska (sídlom združenia je Správa TANAP-u, (link)) a vládna agentúra Štátna ochrana prírody SR. (link) IUCN spolupracovala s OSN na príprave jej vlastného svetového zoznamu chránených území. (link)

Čo je obsahom listu?

Obsahom listu údajne majú byť výhrady IUCN voči neplneniu niektorých z osemnástich odporúčaní, ktoré IUCN prezentovala v roku 2005 v súvislosti s veternou kalamitou vo Vysokých Tatrách. V skutočnosti sú odporúčania IUCN len veľmi všeobecné a až príliš „prefláknuté“ bezobsažným eurospeakom (link): sústreďujú sa najmä na posilnenie pozície IUCN a ďalších vládnych orgánov v manažmente krajiny, sem-tam niečo konštatujú, vyzývajú k spolupráci, odporúčajú dodržiavať zákony a splniť plánované legislatívne počiny, tu a tam požadujú niečo zohľadniť, na niečo dozrieť a... bla-bla-bla. V terajšom liste pre IUCN zjavne nekonštatuje žiadne zhoršenie kvality prírodného prostredia v Tatrách, ale len „upozorňuje na možný nekontrolovaný rozvoj územia“. (ČTK, link) To je dosť podstatný rozdiel. IUCN smeruje svoju kritiku k tomu, že slovenské vládne autority nezabezpečili sľubované kroky k zvýšeniu vládnej kontroly nad výstavbou.

Katastrofa sa nekoná

Medzinárodná únia pre ochranu prírody (IUCN) nie je žiadnym zákonodarným orgánom. IUCN nemá legitímne oprávnenie meniť kritériá pre zaradenie (a vyradenie) územia do národných systémov ochrany prírody, nerozhoduje ani o zaradení (a vyradení) území z európskej sústavy chránených území NATURA 2000. Z týchto pozícií je IUCN síce vplyvnou, ale len jednou z mnohých medzinárodných organizácií pre ochranu prírody, ktoré sú naviazané na verejné zdroje a moc (veľmi pripomínajú napríklad neslávne známu „nezávislú“ organizáciu BirdLife International, prepojenú na verejnú moc tak, ako sa len dá). Z hľadiska reálneho výkonu ochrany prírody na Slovensku je zoznam IUCN iba bezcenným papierom.

Na základe čoho potom niekto konštatuje, že o stav Tatier sa obáva „svet“, alebo „zahraničie“? Prečo niekto zavádza tvrdením, že „dnešné deti budú poznať Tatranský národný park pod názvom Chránená krajinná oblasť Vysoké Tatry“ alebo že „Slovensko môže prísť o svoj najznámejší národný park“? (link) Prečo sa šíri nezmyselná poplašná správa o degradovaní národného parku kvôli výstavbe, bez predloženia argumentov posilňujúcich tézu, že táto výstavba škodí vzácnym ekosystémom Vysokých Tatier? To je záhada.

Kolektívne a súkromné vlastníctvo

Zdá sa, že sa tu stretávajú a dopĺňajú dva postoje, ktoré si určite neašpirujú na zápis do svetového zoznamu vzácnych vlastností národa. Tým prvým je závisť voči boháčom, ktorá má na Slovensku silné korene. Nečudo, že z dopytu po trestaní bohatých tak úspešne ťažia socialisti (čo im nebráni s finančnými skupinami úspešne obchodovať, ale to je tiež bežná súčasť ľavicového pustošenia). Ďalším dôvodom je pokrivené presvedčenie o tom, že „my všetci“ sme vlastníkmi Vysokých Tatier. Nie sme. Vlastníkmi Tatier sú tí, ktorí majú papier z katastra.
(Dopl. pozn.: Ak chce vláda na tomto území presadzovať niektorý z tzv. "verejných" záujmov (napríklad ochranu biotopov), musí k nemu pristupovať ako k územiu s konkrétnymi vlastníkmi.)

"Kravatkári"

Zapálení bojovníci proti developerom akosi pozabúdajú na to, že „svätá“ vojna proti súkromným vlastníkom sa raz môže obrátiť proti nim. Celkom prehliadajú i fakt, že prípadné degradovanie Vysokých Tatier v zozname IUCN by pre Slovensko malo i jednu nespornú výhodu – striasli by sme sa nezmyselného obťažovania kváziekologických „kravatkárov“ z IUCN, ktorí spaľujú fosílne palivá lietaním po svete v pozícii agentov s teplou vodou. Takú radosť nám však ctení odborníci z IUCN dozaista neurobia, preto od nich môžeme v budúcnosti čakať iba ďalšie vydierania podľa vzoru „odporúčame, aby“.

Žraloci

K uvedenému ešte jedna politicky nekorektná poznámka. Hanbou veľkých finančných skupín nie je ich stavebná činnosť v chránených územiach. Tá, pokiaľ sa deje v medziach predpisov, nemá žiaden hodnotový atribút. Hanbou by bola vtedy, ak by svojou činnosťou ohrozovali cudzie vlastnícke práva alebo spôsobovali závažné negatívne externality. Táto kritika sa však opiera zväčša len o konštatovanie, že sa v Tatrách stavia. Čo sa týka rozporu ich aktivít s „verejným záujmom“, ten v súčasnosti spočíva najmä vo vyhláseniach tých, ktorí sa cítia byť obdarení nadzemskou schopnosťou posúdenia toho, čo je verejný záujem.

Ozajstnou hanbou veľkých finančných skupín, konaním, ktoré ponižuje celý podnikateľský stav a degraduje ich vlastné podnikateľské schopnosti, je ich ekonomické obcovanie so štátom. Ich korupcia, klientelizmus a kradnutie z verejných zdrojov. V prípade tých tatranských je ňou neskrývaná priľnavosť k najodpornejšej politickej zberbe, aká na Slovensku pôsobí.

To však ekologických zvestovateľov verejného blaha zaujíma dáko pomenej.


kazda.blogspot.com


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?