Novinky zo sveta globálneho otepľovania

Autor: Radovan Kazda | 16.9.2007 o 12:30 | Karma článku: 9,39 | Prečítané:  3387x

Štúdia Dennisa Averyho a S. Fred Singera - tézu o vplyve človeka na globálne otepľovanie spochybňuje 500 vedcov.

Konsenzus si bude žiadať rekonštrukciu...Konsenzus si bude žiadať rekonštrukciu...Autor: RK

Na tému obsahu výstupov peer-reviewed literatúry zameranej na problémy zmeny klímy prichádza ďalšia štúdia. Dennis Avery (Hudson Institute) a S. Fred Singer (University of Virginia) poukazujú na viac ako 500 vedcov, ktorí spochybňujú niektorú zo základných častí konštrukcie tézy o ľudskom vplyve na globálne otepľovanie. Obaja autori publikovali spolu už v roku 2005 v NCPA štúdiu, v ktorej poukazujú na nepretržitý 1500-ročný cyklus klímy, ktorý považujú za silný argument v prospech tézy o prirodzených príčinách súčasných klimatických zmien. (link) Podkladajú ho analýzou peer-reviewed literatúry špecializujúcej sa na metódy a výsledky meraní z letokruhov, stalagmitov, lišajníkov, peľu, planktónu, hmyzu a podobne. Na uvedenú problematiku vydali i knihu „Unstoppable Global Warming: Every 1,500 Years“. (link)

Podľa správy z minulého týždňa, v novej analýze peer-reviewed zdrojov poukazujú na fakt, že viac ako 500 vedcov publikovalo dôkazy spochybňujúce prinajmenšom jednu zo základných častí konštrukcie tézy o ľudskom vplyve na globálne otepľovanie a jeho dopadoch na životy ľudí. Viac ako 300 vedcov pritom predkladá podporné argumenty k téze o významnom vplyve 1500-ročného klimatického cyklu a/alebo slnečnej aktivity na globálne otepľovanie. Ďalší vedci predkladajú argumenty o nie veľmi prudkom raste výšky morskej hladiny; o tom, že záplavy a suchá mali intenzívnejšie prejavy v predchádzajúcich cykloch globálneho otepľovania; o znížení počtu mŕtvych v súvislosti s prichádzajúcim teplom (v porovnaní s chladom) a o vysokej prispôsobivosti druhov na nové klimatické podmienky. (link) Zoznam týchto vedeckých prác je dostupný na stránkach Hudson Institute. (link)

Na „horúcu novinku“ zareagoval včera John Cook na známom portáli SkepticalScience.com, ktorý predložil odkazy na zdroje, spochybňujúce vplyv slnečného žiarenia na súčasné otepľovanie. (link) Aj John Cook je však len svedectvom toho, že široká rozmanitosť vedeckých interpretácií klimatických javov zatiaľ dostatočne preukazuje iba to, že v otázke vplyve človeka na globálne otepľovanie konsenzus neexistuje.

kazda.blogspot.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Prečo si priznávajú právo na odpoveď namiesto toho, aby chránili novinárov

Politik nemá médiá kontrolovať.

CYNICKÁ OBLUDA

Ďakujeme ti, Boris Kollár!

Vláda Smeru už mohla byť minulosťou, ale úžasná politická intuícia Borisa Kollára ju zachránila.


Už ste čítali?